מרגישים מרומים ממעשיו של מארגן קבוצת הרכישה שלכם ?

התפתיתם להצטרף לקבוצת רכישה ?

מרגישים מרומים ממעשיו של מארגן קבוצת הרכישה שלכם ?

הגיע הזמן להתפקח - 

הניסיון המצטבר שנצבר במשרדנו לאורך הטיפול הרב בקבוצות השונות, לימד אותנו כי מעשיהם של מארגני קבוצות הרכישה, כמעט זהים בין קבוצה אחת לאחרת.

בחלק ניכר מן הקבוצות, מארגן הקבוצה, אינו באמת דואג לקבוצה או באמת רוצה לדאוג לחברי הקבוצה לדיור זול.

הניסיון מלמד שכל עניינו של המארגן, בדרך כלל וברוב הקבוצות, הינו לדאוג לכיס שלו עצמו. - והרבה.

כך למשל - 

- בתחילת הדרך, מציג המארגן לכל המצטרפים הפוטנציאלים מצגים והדמיות מושקעות, עם הרבה צבע, נוף וחיוכים.

- המארגן גם דואג "למשוך" את ליבם של הלקוחות גם למחיר הנמוך שהוא מציג בפניהם (ביחס למחיר דירות דומות בשוק)

- בנוסף, מארגן הקבוצה גם אינו חושש מלספר למצטרפים פוטנציאלים כי הבניה תסתיים תוך פרקי זמן קצרים וברורים.

עם זאת, בניגוד למילים היפות והחיוכים, מארגן הקבוצה משתדל שלא להדגיש בפני המצטרפים הנ"ל את העובדות הבאות -

- בדרך כלל, המארגן לוקח לכיסו הפרטי, מראש ועם רכישת הקרקע סכומים מופרזים ומשמעותיים, העולים כדי מאות אלפים ו/או אף מיליוני שקלים, וזאת תחת הכיסוי של "רכיב הקרקע", "דמי סיחור", "תיווך" ועוד ועוד כיסויים כיוצא באלו.

- המארגן מנצל את תמימותם של הרוכשים, הסומכים על סיפוריו לכאורה אודות מקצועיותו, תוך שהוא טורח להחתים אותם על מסכת של חוזים, עבי כרס, שאין סיכוי שאדם סביר יבין אותם.

חוזים אלו, כך תמיד, מקפחים עד למאוד את הרוכש הבודד ושוללים ממנו כמעט כל אפשרות לצאת מן הקבוצה, שלא בדרך של תשלומי קנסות ו/או פיצויים משמעותיים.

- לעיתים, דואג המארגן לקשור בחוטי דייג דקים גם את היועצים השונים בפרויקט במטרה לסנדל אותם לדאוג לאינטרסים שלו, על חשבון אלו של הקבוצה, זאת כדי לחשק עוד יותר את יכולתם של חברי הקבוצה "למרוד" במתווה המקפח שהוא הכין להם

אם נפלתם בידיו של מארגן כזה, אל תתייאשו. 

דעו: יש מה לעשות !!  ,   להלן נפרט מקצת מן העקרונות -

*   ראשית, אחד העקרונות החשובים ביותר, שאנו ממליצים לנפגעי קבוצות הרכישה, הוא לעמוד על האינטרסים שלהם.

     בכלל זה, מומלץ מאוד להיות פעיל בקבוצה ולעקוב מקרוב אחר הליכי קבלת ההחלטות בפורומים השונים שלה (ועד הפרויקט, ועדת ביקורת או כל ועדת משנה אחרת שעניינה קידום היבטי ספיציפי במסגרת אבני הדרך של הקבוצה).

     היכרות מעמיקה ורציפה של אבני הדרך של הקבוצה, מחד, יחד עם מעורבות אישית שלכם מאידך, תוכל לסייע לכם לנווט את הספינה המיטלטלת בין הגלים, אט אט.

*   עוד אנו ממליצים, לא לנהוג כ- "מנהג האדישים" ולא לסמוך על האחרים שהם יעשו את העבודה.

*   זכרו: לאור הנאמר לעיל, קרוב לוודאי שמארגן הקבוצה כבר אינו בר אינטרס מובהק בקידומה של הקבוצה. המארגן כמובן ישמח אם הקבוצה תתקדם, אולם, קרוב לוודאי, שבשלב בו הוא קיבל חלק ניכר מכספו ובשלב בו האינטרסים שלכם עשויים להיפגע יותר מן האינטרסים שלו, הרי שבאופן טבעי, מרכז הכובד של מחשבותיו לא יהיה נתון לכם.

*   למעקב הרציף וההדוק, חשיבות נוספת בהיבט השמירה על כספכם. לא אחת, מוצאים אנו מארגן, הפונה לחברי הקבוצה בדרישה להוסיף כספים, לעיתים אף מעבר לנדרש על פי דוחות התקציב של הפרויקט, במסווה של תשלומים חיצוניים לגורמים שונים ומשונים..

*   זכרו: מטרתו של תקציב הפרויקט (או דו"ח האפס, בו נעזרים הבנקים המלווים) הינה למנוע חריגות מן התכנון המקורי. כן מטרתו של אותו תקציב הינה לא לאפשר תשלומים לגורמים לא מוכרים.

*   נושא נוסף שגם הוא לא נופל בחשיבותו מן הייתר, הינו "הכרת השותפים". לכך ישנן מס' סיבות חשובות:

     - האחת, נעוצה בעובדה שברגע שאתם מכירים את יתר השותפים, אתם מצמצמים עד למינימום את יכולתו של המארגן לשלוט ולנתב אתכם כפי רצונו, בטקטיקה של "הפרד ומשול"

     - שנית, העקרון של הכרת השותפים מסייעת ללבן סוגיות, לשמוע ולהשמיע דעות, ולבסוף להחליט את ההחלטות הטובות לכם. תתפלאו לגלות, שלא תמיד החלטותיו של המארגן, הינן אכן מקצועיות או נקיות ממניעים זרים.

     - יכולתכם, כחברי הקבוצה, להצליב מידע ביניכם, עשויה לנטרל את ניסיונותיו של המארגן, או כל יועץ אחר מטעמו, למסור למי מכם מידע שגוי או מוטה, כפי התמונה שרואה אותו מארגן להציג, באותו רגע נתון למי מן החברים.

כאמור, אלו מקצת מן הרעיונות והעקרונות.

לא את כולן ניתן למנות ברשימה אחת. זכרו: ההצעה הטובה והמשתלמת ביותר בעת שגיליתם כי מישהו משטה בכם, הינה להעזר באיש מקצוע המתמחה באיתור "עוקצים" ובדרך פירוקם.

נאיר כי לא לחינם אנו משתמשים במונחים הקרובים לתחום סילוק הפצצות. מי שהתנסה בחוויה לא נעימה של להיות נתון לחסדיו של מארגן ערמומי, וודאי יסכים כי יש לפרויקט שכזה, כשהוא מנווט על ידי ידיים לא מקצועיות ולא נאמנות, כדי לדמותו לפצצה מתקתקת.

למשרדנו מחלקה האמונה על טיפול ב "עוקצים" מסוג זה. 

ניתן לפנות אלינו להתייעצות בכל עת, בתיאום מראש, באחת מדרכי ההתקשרות הבאות:

טל': 03-901.6008

פקס': 03-901.6009

דואל: yuvalb@yuvalb.org

על ידי: עו"ד יובל ברכה |

תגיות:

www.webmeup.co.il אתר תדמית לעסק